Manikür – Pedikür

Manikür; El tırnaklarının güzel görünmesi ve fazlalıklardan kurtulmak için yapılan bir işlemdir.

Pedikür; Ayak tırnaklarının güzel görünmesi için yapılan işlemdir.

Manikür ve pedikür yapılması için birkaç malzemeye ihtiyacımız olacaktır. Tırnak makası, çift taraflı törpü, nemlendirici, manikür pensesi ve suyu koyabileceğimiz bir kap. Manikür ve pedikür içinde aynı işlemler yapılır birbirine yakın işlemlerdir.

Manikür nasıl yapılır?

Öncelikle manikür yapılacak olan ellerin ojeden arınmış ve temiz olması gerekmektedir. Tırnaklar istenilen uzunlukta kesilmeli ve törpülenmelidir. Tırnak kesme ve törpüleme işlemini ellerinizi suda beklettikten sonra da kesebilirsiniz. Kabın içerisine ılık bir su eklemelisiniz, suyun içerisine çok az manikür tozu veya yumuşatıcı doğal sabunlar kullanabilirsiniz.

Ilık suyun içerisinde ellerinizi 15 veya 20 dakika kalacak şekilde tutmalısınız. Daha sonra ise suyun içerisinden çıkardığınız ellerinizin tırnak kenarında fazla bulunan etleri manikür pensesi ile almalısınız. Eğer fazla etleri almak istemiyorsanız hafif bir tahta yardımı ile ileriye doğru itebilirsiniz.

Fazlalıkları aldıktan sonra koparılan etlerin iltihaplanmaması ve mikrop kapmaması için iyice dezenfekte edilmelidir. Kolonya gibi dezenfekte edici ürünler kullanabilirsiniz ve nemlendirici ile ellerinizi yumuşatabilirsiniz. Sonrasında ise istediğiniz herhangi bir oje veya parlatıcı kullanarak manikür işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Uygulama Görüntüleri

Etiketler:

Whatsapp Destek