Leke Bakımı

CİLT LEKELERİNE SEPEP OLAN ETKENLER

Cildimize rengini pigment melanin denilen bir madde verir. Melanin, melanosit hücrelerinde bulunan amino asit tirosinden türetilen karmaşık bir polimerdir. Melanosit hücreleri, cildimizin (epidermis) üst tabakası boyunca dağıtılan özelleşmiş hücrelerdir. Melanin üretildikten sonra, etrafındaki diğer cilt hücrelerine yayılır ve cildimize eşit bir renk görünümü verir. Bazen melanosit hücreleri, gruplar halinde veya kümeler oluşturarak;

Çil

Sebum

melazma

Şarap lekesi

Güneş lekeleri

Gözaltı morlukları

Sir – ağda lekeleri

Doğum sonrası oluşan lekeler

Kol altı- özel bölge kararmaları

ve diğer cilt renklenmelerini oluşturabilirler.

Melanin koyu içerikli ve ışıktan koruyucu diye bilinen bir pigmenttir. Melanin pigmentinin derideki temel görevi güneşten gelen ulraviole ışınlarını soğurarak derinin hasar görmesini engellemek. Güneş derideki melanin pigmentinin artmasına neden olarak bronzlaşmayı ortaya çıkarır. Çoğu albinizmli insanın derisinde melanin pigmenti yoktur ve güneşe maruz kalımca bronzlaşmaz. Bunun sonucu olarak derileri güneş ışığına karşı çok duyarlıdır ve yanıklar oluşur.
Çoğu insanda melanin dengeli olarak bulunur, ancak bazı durumlarda ciltte çok fazla, çok az veya hiç melanin mevcut bulunmayabilir. Deride renk değişimleri oluşabilir.

Tedavi kalıcı mıdır? Tekrar aynı problemi yaşar mıyım?
Tedavi kalıcıdır fakat unutulmaması gereken, güneş veya lekelenmeye sebep olan etkene tekrar maruz kalınmamalıdır. Aksi takdirde lekelenmenin tekrar oluşması muhtemeldir.

Uygulama Görüntüleri

Etiketler:

Whatsapp Destek