Akne Bakımı

Akne nedir neden oluşur?

Akne; Yüz, boyun, sırt ve gövdede yer alan, yağ bezlerinin aktivitesi kaynaklı, ciltte kabarık olarak görülen, içi iltihaplı sivilcelerdir.

Akne neden oluşur?

Akne’nin oluşumunda birçok faktör rol oynamaktadır.

Bunlar;

  1. Genetik yatkınlık,
  2. Yağlı kremler, sıcak hava, terleme artışı, makyaj ve uygun cilt temizleyicilerin kullanılmaması,
  3. Gözeneklere yerleşen bakteriler,
  4. Hormonal faktörler (özellikle yumurtalık kisti) akne oluşumuna yol açabilmektedir.

Yaygın olarak halk arasında inanılanın aksine, akne ile karaciğer bozukluğu arasında bir ilişki yoktur. Bilimsel çalışmalarda akne ile gıdalar arasında da direk bir bağlantı bulunamamıştır. Fakat hasta yedikten sonra akne oluşumunda artış olduğunu gözlemlediği bir gıda varsa bu tip gıdalardan uzak kalmasında fayda vardır.

Akne ve sivilce izleri nasıl tedavi edilir?

Akne ve Sivilce tedavisinde cilt de uygun temizleyici ve kremlerin kullanılması tedavinin temelini oluşturmaktadır. AkneSivilce  ve siyah noktaları sıkmak kesinlikle önerilmez. Boşaltılması gereken akne ve siyah noktalar bu konuda deneyimli estetisyenler tarafından yapılmalıdır.

Tedavide topikal kremler, ağızdan alınan ilaçlar, kimyasal peeling ve lazer kullanılmaktadır.

Kimyasal peeling ve lazer bu konuda deneyimli hekim tarafından yapılmalıdır. Hangi tedavinin yapılacağı hekim tarafından yapılan muayene sonucunda belirlenmektedir. Akne tedavisinde bu yöntemlerin kombinasyonu da sıkça kullanılmaktadır.

Kaç seans tedavi gereklidir?

Aknenin yoğunluğuna ve tedaviyi uygulayan hekime göre 6 ile 10 seans gerekebilmektedir. Uygulanacak yönteme göre haftada 1 ya da 2 haftada bir seans uygulanır. Her seans 20-30 dakika sürmektedir.

Uygulama Görüntüleri

Etiketler:

Whatsapp Destek